- 46099
Споживання електроенергії зростає із настанням холодів, але вже зараз її комерційна вартість в Україні значно зросла. На скільки ще може підвищитись вартість електрики для бізнесу в опалювальний період 2022-23рр?

Враховуючи той факт, що українські підприємства, на відміну від населення, практично не захищені державою, в опалювальному сезоні зростання цін на енергоресурси дуже вдарить по бізнесу.
Навіть минулої осені, коли ще не було впливу війни на економіку, промислові підприємства нашої країни були шоковані зростанням цін на електроенергію і газ. Цього ж року їхнє зростання почалося ще до настання зимового сезону і вже зараз перевищує показники листопада – грудня минулого року.

Які ж подальші прогнози цін та як позначиться можливе подорожчання вартості товарів для споживачів?
Контроль ціни певною мірою здійснюється на державному рівні, але все ж таки вона підвищується. Минулого року для основної маси домогосподарств, які споживають на місяць до 250кВт-год, було зафіксовано тариф - 1,44грн/кВт-год. Але, наприклад, у компанії Yasno (ТОВ "Київські енергетичні послуги") вже з 1 жовтня один із тарифів для бізнесу підвищиться на 51 коп./кВт-год. та становитиме 4,31 грн. І це з огляду на обмеження ціни на електроенергію владою. Контроль здійснюється на двох рівнях:
1. На оптовому ринку встановлюються прайс-кепи (граничний мінімум та максимум цін).
2. Обмежуються тарифи для постачальників універсальних послуг (ПУУ), які постачають електроенергію кінцевим споживачам.
Встановлено прайс-кеп для нічної зони на рівні 1,38-2грн/кВт-год та 2,65-4 грн/кВт-год для денної (без ПДВ). Однак у засобах масової інформації наприкінці серпня з'явилися дані, що Офіс президента планував дати підстави Національній комісії для підвищення верхнього показника прайс-кепу до 5 грн/кВт-год.
На даний момент рішення про підвищення не прийнято, але електрика дорожчає у раніше заданих межах. За даними держ. компанії "Оператор ринку", що організує торги на ринках на добу вперед (РСВ) та внутрішньодобовому (ВСР), у вересні цього року середньозважена ціна 1 кВт-год. (порівняно з серпнем цього ж року) на РСВ зросла на 16,56% до 3,48 грн.
У минулому році середня вартість 1 кВт. в Об'єднаній енергетичній системі України становила 2,23 грн., у серпні ціна зросла на 7,41%, а в листопаді ціна на РСВ підвищилася до 3,3 грн. за кіловат, пізніше навіть знизилася.
Тариф для кінцевого споживача (для бізнесу) від ПУУ розраховується з урахуванням планової закупівельної вартості оптової електроенергії на наступний місяць, а також на підставі зафіксованих постановами НКРЕКУ тарифів на розподіл, передачу та постачання універсальної послуги.
Як уже було зазначено вище, згідно з розрахунком компанії Yasno, ціна 1 кВт. у жовтні 2022 року для малих непобутових споживачів 1 класу напруги становитиме 4,31 грн, 2 класи – 4,75 грн.
Підставою для розрахунку тарифу послужила прогнозована оптова ціна електроенергії на жовтень – 3,68грн/кВт-год., плюс врахована вартість послуг компанії Yasno – 9коп/кВт-год. (7,5 копійок без ПДВ). Тариф цієї компанії - один із найнижчих серед ПУУ і не змінювався з 2021 року. Для порівняння, у ТОВ "Енера Вінниця" встановлено ставку 13 коп. без НДС.
Для порівняння, минулого вересня вартість 1 кіловата в Yasno становила 2,65 грн. для малих непобутових споживачів 1класу напруги, у листопаді – 3,45 грн., а у вересні цього року – вже 3,75 грн. за кіловат-годину.
Великі непобутові споживачі не мають права постачання універсальної послуги та витрачають електроенергію не для власного споживання (приєднані до мереж договірною потужністю понад 50 кВт) часто мають ще більшу ціну, при цьому без її обмежень.
Наприклад, у компанії "Добродія Фудз" у листопаді минулого року тариф становив 4,5грн., що на 70 коп. більше аналогічного періоду в компанії Yasno.
Вже зараз оптова ціна електроенергії наблизилася до найвищої межі прайс-кепа, подальша її доля залежатиме від того, чи ухвалить влада рішення про підняття показника ще на 1 гривню, як і було заплановано.
Таким чином, у разі ухвалення змін вартість електрики для кінцевих споживачів різних категорій також підніметься в середньому на гривню, і становитиме в результаті 5 - 7 гривень за кіловат.
На даному етапі одним із основних факторів, що впливає на формування ціни для бізнесу, є баланс генерації та споживання електроенергії в енергосистемі України. У зв'язку з війною, що спровокувала відтік населення та інші негативні явища, споживання електроенергії в країні значно знизилося, і через профіцит з'явилася можливість здійснення експорту ресурсу в Європу.
У зимовий період, тим більше з урахуванням відсутності енергії Запорізької АЕС (яка раніше на 25% забезпечувала країну), нам доведеться здійснювати імпорт е/е з Європи, вартість якої там у рази вище (на жовтень, наприклад, у ряді країн її ціна становила €366-525/МВт-год.).

► Тариф на електроенергію для населення 2,64 грн/кВт, який вид палива вибрати для опалення будинку?