- 1372
Тариф на електроенергію для населення вже після першого етапу подорожчання до 2,64 грн/кВт викликав великий інтерес до альтернативних видів опалення будинків українців. Найбільш дешевим видом опалення будинків залишається природний газ з тарифом для населення в межах 7,70-9,99 грн/куб.м.
Але що робити коли природний газ недоступний? До опалювального сезону 2022-2023 рр. власники будинків переважно обирали електрокотли або пелетні (твердопаливні) котли. Уряд вже попередив, що планується подорожчання електрики для населення до 5,5 грн. за 1 кВт через ракетні обстріли та масштабні відновлювальні роботи енергосистеми України. Домовласники, в яких були встановлені електрокотли, вже не задумуються, а активно шукають та порівнюють альтернативні методи опалення.

Зростання дефіциту та ціни пелет в декілька разів в опалювальний сезон 2022-2023 рр. теж показав неефективність твердого палива. Постійна присутність людини для додавання пелет чи паливних брикетів робить дорогі твердопаливні котли некомфортними, а в опалювальний сезон неефективними.
Все більше власників будинків дивляться в бік скрапленого газу пропан-бутану (LPG) для опалення своїх квадратних метрів. Автономні системи газопостачання пропаном широко популярні в Європі, де ціни на електроенергію та природний газ вже давно ринкові. Наприклад, в Польщі таких систем автономного газопостачання з газовими ємностями більше 100 000 (детально тут https://ukravtonomgaz.ua/blog/avtonomne-gazopostachannya-alternativa-energetichnogo-rinku-polschi) На жаль, євроінтеграція України теж принесе цей тренд ринкових цін на енергоресурси та здорожчання електрики та газу в майбутньому.
Автономна система опалення пропаном актуальна особливо у тому випадку, коли будинок розташований на ділянці, віддаленій від газопроводу природного газу. В такому разі газифікація автономного типу стане єдиним способом вирішення питання забезпечення комфорту житла.
► В статтях Укравтономгаз раніше приводилась порівняльна характеристика пелет та газу пропану https://ukravtonomgaz.ua/blog/porivnyalna-kharakteristika-vikoristannya-pelet-ta-zridzhenogo-gazu-propan-butanu-dlya-sistem

Це подорожчання електрики (з 1 червня цього року) стало першим з початку повномасштабної агресії росії проти нашої держави. Воно стало дуже стрімким, але цей крок уряду був не випадковим, до нього йшли довго та з великими ваганнями. Найважчий в історії нашої країни опалювальний період було завершено, після цього ще два місяці представники уряду не наважувалися на підняття тарифів.
Але, не дивлячись на законодавчу заборону на підвищення тарифів комунального сектора, що діє від початку введення в Україні воєнного стану та впродовж 6 міс. після його завершення, подорожчання все ж відбуваються.
Виявляється, що згідно закону, не можна підвищувати тарифи на газо-, теплопостачання та гарячу воду. На решту платежів, куди входять електроенергія та водозабезпечення, заборона не поширюється. Ціна на них може і буде зростати.
Міністр енергетики про вимушене подорожчання електрики для населення сказав наступне:
Україна пройшла найскладнішу зиму в історії в умовах масованих російських атак на енергосистему. Наразі триває наймасштабніша ремонтна кампанія енергетичної інфраструктури за весь час української незалежності. Масштаби пошкоджень і втрат значні. Підвищення тарифу - це внесок у забезпечення стійкості системи.
Мова йде про відновлення, та підготування до майбутнього зимового періоду, який, як не виключає уряд, може бути таким же складним. Це потребує ретельної підготовки необхідних ресурсів до зими для забезпечення віднови, а також створення захисту вже цього літа.
Ми припускаємо, що наступного опалювального сезону обстріли енергооб‘єктів будуть відбуватися так само системно, як це було і минулої зими
Показовим є те, що оголошення про зростання ціни на електроенергію сталося в той час, як уперше від зими відбулося масштабне знеструмлення більше ніж 2 мільйонів споживачів у дванадцяти регіонах України.
Чинний тариф на електроенергію для населення становить 2,64 грн за 1kW⋅h .
Раніше споживачі сплачували 1,44 грн при споживанні до 250 кВт на міс., та 1,68 грн за 1kW⋅h - при перевищенні цього показника.
Нацкомісією НКРЕКП, що займається держрегулюванням у енергетичній галузі, а також у питаннях комунальних послуг, було запропоновано підняття тарифу на електроенергію для населення до ступеня її вартості на енергоринку, що становить 5,50 грн за кВт у дві стадії. Планувалося на першій стадії підняти тариф до 2,88грн. Та уряд бачив змогу на даній стадії утвердити енерготариф на рівні 2,64 грн за 1kW⋅h, що дасть змогу утримати систему енергозабезпечення, - таке пояснення дав урядовець на прес-конференції.
Нещодавнє підняття енерготарифу призведе до здорожчання платежу за електроенергію (в середньому для окремої родини) приблизно на 250 гривень, вважає чиновник .
Для тих громадян, що не спроможні платити повну вартість комунальних послуг через низькі доходи, при зверненні буде нараховуватись субсидія.
Необхідність підняття вартості електрики для населення почали обговорювати ще з березня місяця, увесь цей термін пояснюючи необхідність такого здорожчання потребою у відновленні обладнання енергетичної інфраструктури, що було пошкоджене та зруйноване масованими ворожими атаками. До того ж, попередній тариф на електроенергію для населення становив лише чверть її реальної ринкової ціни, як відзначили в уряді.
Підтримуючи його, держава дотує кожну кіловат-годину, незалежно від рівня доходів споживачів. На такі дотації витрачається понад 140 млрд грн на рік
► Тариф для промислових підприємств вже давно знаходиться на ринковому рівні та становить більше 6 гривень за кВт/год https://ukravtonomgaz.ua/blog/tarifi-na-elektroenergiyu-dlya-biznesu-5-7-grnkvt-god-v-opalyuvalniy-period-2022-2023-rokiv
Для співпраці з міжнародними кредиторами та отримання коштів на підтримання бюджетних, та, зокрема, соціальних виплат Україна погодилася виконувати умови по встановленню ринкових цін на комунальні послуги. Отже, цю вимогу доведеться виконувати, і надалі нас очікують наступні підвищення тарифів.