- 15317
Видобувається вуглеводневий газ з попутного нафтового газу, а також в процесі переробки нафти на нафтопереробних підприємствах або в газоконденсатних родовищах. Нафтовий газ містить пропан, бутан, етан та інші домішки, широке використання отримали такі складові, як пропан і бутан. Перевага їх полягає в тому, що вони легко змінюють агрегатний стан (стають рідкими) на найбільш зручне для транспортування і зберігання, добре випаровуються, що забезпечує простоту і зручність використання.
Пропан (C₃H₈) відрізняється високою пружністю парів навіть при негативних температурах (точка закипання при атмосферному тиску досягає -42 ° C). Навіть в морозні дні з резервуара для зберігання можна отримати певну кількість газу при природному випаровуванні, що дозволяє здійснювати установку ємностей в зимовий період на вулиці. Бутан (С₄Н₁₀) має більш низьку вартість, відрізняється від пропану більш високою температурою кипіння, що становить -0,5 ° C. Тому при використанні бутану вкрай важливо, щоб температура рідкої фази була позитивною.
Для опалення, для заправки автомобілів використовується пропан-бутанова суміш, склад якої може змінюватися в залежності від кліматичних умов. Тому зміст компонентів в газовій суміші в зимовий і літній період може відрізнятися, взимку частка пропану повинна становити не менше 75%, в літній же час можливо співвідношення 50 на 50.

Головними відмітними особливостями скрапленого газу є високий ККД при опаленні і простий перехід до рідкої фазі при досить низькому тиску і нормальній температурі, завдяки чому невелика ємність з газом може дати велику кількість енергії.
Фізико-хімічні властивості пропан-бутану:
- щільність скрапленого газу залежить від температури, при зростанні якої щільність знижується;
- октанове число ЗВГ перевищує аналогічні показники бензину, тому його детонаційна стійкість набагато більше, ніж у бензину найвищої якості, що дозволяє отримати велику економію при використанні палива;
- вуглеводневий газ добре змішується з повітрям і при цьому рівномірно згорає, не утворюючи сажі на деталях обладнання;
- в закритому резервуарі пропан-бутан утворює систему з рідини і газу, тиск всередині газгольдера або балона пропорційно тиску газових парів, збільшується при нагріванні;
- скраплений газ має високий коефіцієнт об'ємного розширення, тому зазвичай ємність для транспортування або зберігання зрідженого палива наповнюють на 85% від обсягу;
- при випаровуванні з 1 літра зрідженого газу утворюється майже 250 л газоподібної речовини;
- щільність пропан-бутану в півтора-два рази вище, ніж щільність повітря, тому його пари можуть накопичуватися в приміщеннях;
- він не має власного запаху, тому для того, щоб витік було простіше знайти, використовується одорант (етилмеркаптан) в невеликих кількостях.
Завдяки своїм властивостям скраплений газ (пропан-бутан) широко використовується для опалення житлових будинків та підприємств, як автомобільне паливо, для забезпечення роботи теплогенераторів і печей в промисловості і сільському господарстві.
Перевагами використання пропан-бутану є: висока теплоеффектівность, доступна ціна, простота використання, екологічність, більш простий і дешевий підключення в порівнянні з природним газом, можливість організації автономного газопостачання, мобільність.
Безпека і ефективність роботи будь-якого об'єкта газифікації багато в чому залежить від професіоналізму при виконанні робіт, тому проектування і монтаж обладнання краще довірити фахівцям. Компанія УкрАвтономГаз може виконати весь комплекс завдань пов'язаних з газифікацією "під ключ": починаючи від створення проекту і закінчуючи запуском обладнання і його обслуговуванням, а також забезпечує поставки пропан-бутану в потрібних обсягах в обумовлені договором строки.