- 9813
Пропан-бутанова суміш і її властивості
В галузі газопостачання в якості альтернативи дорогому природному газу все частіше використовується пропан-бутанова суміш. Двокомпонентний скраплений газ дозволяє домогтися високих показників енергоефективності, він менш токсичний, ніж інші види палива, і дозволяє використовувати паливний ресурс автономно, при цьому більш економно.
Фізичні властивості пропану і бутану дуже відрізняються. Пружність парів бутану характеризується більш низьким показником, ніж пропану, крім того, при мінусових температурах випаровування бутану без використання спеціальних пристроїв-випарників неможливо. Пропан ж - більш легкий газ, з меншою щільністю, більш високою пружністю парів, але при підвищенні температури різко збільшується в об' ємі, що створює передумови до вибухонебезпечності: при підвищенні температури об' ємне розширення рідкого газу пропану значно зростає, майже в 250 разів, перевищуючи, до наприклад, аналогічний показник води в 15 разів.
Саме з цих причин в чистому вигляді використання цих газів не практикується. Змішування двох компонентів - бутану і пропану в певних пропорціях, дозволяє досягти оптимальних показників безпечного транспортування і зберігання в рідкому стані, а також ефективного використання в газоподібному при різних кліматичних умовах. При низьких температурах в складі суміші бажано переважання пропану, оскільки високий вміст бутану (незважаючи на те, що це більш дешевий газ) призведе до зниження випаровуваності і замерзання палива. В умовах середніх і високих температур, бутан зберігає свої корисні властивості, і його процентний вміст може перевищувати пропан. Для порівняння: температура замерзання пропану складає мінус 42 градуси за Цельсієм, в той час як для бутану аналогічний показник - мінус 0.5 градусів.
Щільність пропан-бутану
Зріджений вуглеводневий газ (ЗВГ, або LPG), що складається з пропану і бутану, характеризується такими фізичними величинами, як щільність, обсяг в літрах і вага. Базова формула для розрахунку взаємозалежності цих характеристик добре відома ще з шкільного курсу фізики: обсяг = маса/щільність. Відповідно, щільність газу = маса/об' єм.
Її показник легко визначити з таблиць, що показують залежність маси газу або обсягу в літрах від складу ЗВГ і температури. На практиці для виміру щільності застосовується спеціальне обладнання - рівнеміри.
Зміна показників щільності та обсягу
Щільність газу - величина не постійна. При її визначенні береться до уваги температура навколишнього середовища, а також процентне співвідношення в суміші пропану (С3Н8) і бутану (С4Н10). Чим більше в складі ЗВГ бутану, тим вище щільність і тим важчою буде суміш.
Величина щільності складу збільшується з пониженням температури, а це значить, що і маса газу стає більше. Наприклад, щільність LPG, що складається з 60% С3Н8 і 40% С4Н10 при температурі 0 градусів дорівнює 0,555 кг \ метр кубічний (літр). При зміні температурного показника до -10 градусів щільність стає 0,561, а при плюсовом показнику 10 градусів це значення становить вже 0, 542. Цей момент дуже важливий при обліку витрати газу.
Яким чином можна домогтися економії при використанні пропан-бутанової суміші на основі аналізу зміни щільності?
Як вже обґрунтовувалося вище, виходячи з аналізу фізичних властивостей і взаємозалежності характеристик LPG, при підвищенні температури маса палива збільшується, а обсяг в літрах вираховується виходячи із залежності: обсяг = маса/щільність. Якщо, наприклад, при температурі поставки 5 градусів Цельсія було прийнято 1000 кг зріджений вуглеводень в пропорціях бутан/пропан 50/50 з щільністю суміші 0,556, то в перерахунку на літри це буде 1000/0,556 = 1798 літрів пального. При тій же тонні, але температурі середовища 15 градусів показник щільності інший - 0,543, а літраж буде 1000/0, 543 = 1841 літр, тобто фактично 43 літри економії.
Уміння правильно вести облік та контролювати видачу LPG в необхідних кількостях призводить до раціонального використання ресурсу без переплат, до того ж, наприклад, для власників автозаправок грамотне ведення обліку дозволить уникнути непередбачених збитків, при цьому зберегти переваги в конкуренції, минаючи підвищення цін.
Енергонезалежність і економія при використанні скрапленого вуглеводневого газу пропан-бутан
Компанія « УКРАВТОНОМГАЗ» вже багато років дотримується стратегії, спрямованої на забезпечення енергобезпеки і незалежності індустріальних, сільськогосподарських, переробних підприємств та приватного населення України, пропонуючи активно впроваджувати в експлуатацію альтернативні природному метану джерела теплової енергії - газ пропан-бутан.
Його використання дозволяє забезпечити локальне автономне енергозабезпечення в різних промислових галузях, транспортному сегменті, житлово-побутовому секторі. Це істотно знижує витрати на транспортування природного газу по центральних магістралях, до того ж, дозволяє обійти проблему постійно підвищуються тарифів. Основні переваги - це економічність, раціональність використання, значно нижча вартість підключення і оплати ресурсу в порівнянні з « блакитним» паливом.
Крім того, зріджений вуглеводневий газ здатний протягом тривалого часу зберігати свої початкові експлуатаційні властивості, зберігаючись в газгольдерах або балонах, він набагато екологічніше природного газу та інших джерел палива.
ЧОМУ ВСЕ БІЛЬШЕ ПІДПРИЄМСТВ ПЕРЕХОДЯТЬ НА ПРОПАН-БУТАН? ДИВІТЬСЯ ВІДЕО ТОВ "УКРАВТОНОМГАЗ"!
« УКРАВТОНОМГАЗ» активно розвиває напрямок будівництва автономних (незалежних) систем енергопостачання, займається складанням інженерних проектів під замовлення і будівельно-монтажними роботами з впровадження « під ключ» енергоефективних передових технологій на локальних і масштабних промислових об' єктах, а також в галузі споживання газу приватними домоволодіннями і господарствами.