- 1629

Пропан-бутаном називають суміш скраплених нафтових газів пропану та бутану (також часто використовується його назва як LPG). У побуті ПРОПАН часто використовують як абревіатуру.
Цей газ одержують зі скраплених нафтових газів, а також із супутньої нафти. При досягненні необхідного тиску (16 атмосфер) суміш цих газів перетворюється на рідкий стан, у якому її зручно зберігати чи транспортувати.
Яким же має бути співвідношення пропану та бутану? Кожен із газів у цій суміші виконує свою функцію: бутан – служить паливом, а пропан – створює тиск. Співвідношення цих газів у суміші регулюється нормами, залежно від кліматичних умов та сезону (зимовий чи літній період). У зимовий час, за низьких температур, більш ефективною є суміш газів з більш високим вмістом пропану (від 70 до 80%). Таке співвідношення гарантуватиме рівномірне випаровування скрапленого газу та його подачу. У літній сезон, коли на вулиці спекотна погода, вміст пропану не повинен перевищувати 40%, тому що в іншому випадку надлишковий тиск у трубопроводах та балоні створюватиме ризик порушення герметичності всієї системи.
Докладніше про походження газу пропан-бутануІснує два джерела LPG: близько 60% (більше половини його загального обсягу) одержують при підземному видобутку природного газу та нафти, а також 40% (решта) утворюється при переробці сирої нафти.

Таким чином, LPG є природним побічним продуктом, який раніше знищувався шляхом спалювання у смолоскипах. При цьому губився величезний енергетичний потенціал цього палива.
-
Природний газ як джерело для отримання LPG становить понад 60% від загального обсягу. Левова частка (близько 90%) у родовищах природного газу – це метан (СН4). Решта (10%) складається з бутану (C4H10), пропану (C3H8) та інших газів. На гирлі свердловини в сирій нафті часто міститься велика кількість розчинених газів, у тому числі, широка фракція легких вуглеводнів (ШФЛУ), що є сумішшю скраплених вуглеводневих газів і більш важких вуглеводнів. Склад та кількість ШФЛУ на різних родовищах відрізняється.
Основним джерелом постачання скрапленого газу у світовому обсязі видобутку є природний газ, при цьому його видобуток за останнє десятиліття значно збільшився.
-
Ще близько 40% загального обсягу сировини для отримання LPG посідають нафтопереробні заводи. Вже під час первинних процесів, у верхній частині ректифікаційних колон LPG відокремлюється від сирої нафти. Потім під час вторинної переробки вилучаються додаткові обсяги. Усього з 1 тонни сирої нафти при переробці одержують 20-30 кг скрапленого газу (від 2 до 3%).
Насичені вуглеводні являють собою молекули, які складаються з атомів водню та вуглецю.
БУТАН C4H10
ПРОПАН C3H8
Ці вуглеводні (пропан та бутан) становлять основну частину скраплених нафтових газів. Перебуваючи в газоподібному стані, вони можуть бути легко зріджені при типових температурах і тисках, що робить їх легко транспортабельними.
Пружність пари пропану (С3Н8) дуже висока, навіть за значного зниження температури. При атмосферному тиску температура кипіння становить -42°C. У зимовий час балони можуть встановлюватися на вулиці, оскільки навіть у морозну погоду відбувається випаровування газу. У бутану (C4H10) температура кипіння набагато вища (-0,5°C), тому важливо, щоб при його використанні температура рідкої фази була вище нуля.
Основні властивості пропан-бутануПропан-бутан відрізняється високою теплотворною здатністю та простотою переходу з газоподібного стану в рідкий при нормальній температурі та досить низькому тиску. Таким чином, використовуючи скраплений газ, можна з невеликого обсягу одержати велику кількість енергії.
Фізико-хімічні характеристики:
-
Густина скрапленого газу залежить від температури (що вища температура, тим менша густина).
-
Октанове число скрапленого газу, пов'язане з детонаційною стійкістю, набагато вище за аналогічний показник бензинів, навіть найкращих марок, що дозволяє знизити витрати на паливо.
-
При згорянні вуглеводневий газ не утворює сажі, що відкладається на елементах обладнання.
-
Всередині балона або газгольдера створюється тиск, пропорційний тиску пари газу (при підвищенні температури він підвищується).
-
Високий коефіцієнт об'ємного розширення скрапленого газу вимагає неповного заповнення ємності (на 85%) для зберігання або транспортування.
-
1л скрапленого газу при випаровуванні становить приблизно 250л газоподібного палива.
Дані характеристики пропан-бутану дозволяють використовувати LPG в різних цілях: як автомобільне паливо або паливо для печей і генераторів, для обігріву житлових або промислових приміщень, а також для забезпечення роботи обладнання на виробничих та сільськогосподарських підприємствах.
Переваги застосування пропан-бутану на підприємствіЄвропейські експерти та споживачі дійшли висновку, що скраплений нафтовий газ є економічно вигідним паливом у порівнянні з будь-якими іншими джерелами енергії (природним газом, електроенергією, рідким або твердим паливом). З цієї причини пропан-бутан став найпопулярнішим енергоносієм у Європі.
Головними перевагами LPG є:
-
Економність. У порівнянні з дизельним паливом та електроенергією використання LPG більш економічно вигідне. У порівнянні з природним газом ціна LPG може бути нижчою до 50%.
-
Вигідні інвестиції. Вартість встановлення автономної системи газифікації (LPG) буде нижчою від вартості підключення до магістралі природного газу.
-
Незалежність від якості енергоносіїв (автономна газифікація дозволить не залежати від будь-яких обмежень).
-
Екологічність у порівнянні з дизпаливом, дровами або пелетами (LPG при згорянні не залишає гару та діоксинів на продуктах, наприклад, зерні).
-
Відмінно підходить як резервний енергоносій на підприємстві.
-
Виключається його розкрадання.
-
Ефективність (калорійність пропан-бутану втричі вища, ніж у природного газу, що дозволяє набагато швидше здійснювати нагрівання).
Головним і першочерговим завданням замовника, який встановлює автономну систему опалення, є правильний вибір компанії, що спеціалізується на наданні комплексних послуг у даній сфері.
