Пропан, скраплений газ – що це?

04 лютого, 18:29

Існує два джерела LPG: близько 60% (більше половини його загального обсягу) одержують при підземному видобутку природного газу та нафти, а також 40% (решта) утворюється при переробці сирої нафти.

 

Пропан, скраплений газ – що це?

 

Пропан-бутаном називають суміш скраплених нафтових газів пропану та бутану (також часто використовується його назва як LPG). У побуті ПРОПАН часто використовують як абревіатуру.

Цей газ одержують зі скраплених нафтових газів, а також із супутньої нафти. При досягненні необхідного тиску (16 атмосфер) суміш цих газів перетворюється на рідкий стан, у якому її зручно зберігати чи транспортувати.

Яким же має бути співвідношення пропану та бутану? Кожен із газів у цій суміші виконує свою функцію: бутан – служить паливом, а пропан – створює тиск. Співвідношення цих газів у суміші регулюється нормами, залежно від кліматичних умов та сезону (зимовий чи літній період). У зимовий час, за низьких температур, більш ефективною є суміш газів з більш високим вмістом пропану (від 70 до 80%). Таке співвідношення гарантуватиме рівномірне випаровування скрапленого газу та його подачу. У літній сезон, коли на вулиці спекотна погода, вміст пропану не повинен перевищувати 40%, тому що в іншому випадку надлишковий тиск у трубопроводах та балоні створюватиме ризик порушення герметичності всієї системи.

Докладніше про походження газу пропан-бутану

Існує два джерела LPG: близько 60% (більше половини його загального обсягу) одержують при підземному видобутку природного газу та нафти, а також 40% (решта) утворюється при переробці сирої нафти.

 

Докладніше про походження газу пропан-бутану

 

Таким чином, LPG є природним побічним продуктом, який раніше знищувався шляхом спалювання у смолоскипах. При цьому губився величезний енергетичний потенціал цього палива.

  • Природний газ як джерело для отримання LPG становить понад 60% від загального обсягу. Левова частка (близько 90%) у родовищах природного газу – це метан (СН4). Решта (10%) складається з бутану (C4H10), пропану (C3H8) та інших газів. На гирлі свердловини в сирій нафті часто міститься велика кількість розчинених газів, у тому числі, широка фракція легких вуглеводнів (ШФЛУ), що є сумішшю скраплених вуглеводневих газів і більш важких вуглеводнів. Склад та кількість ШФЛУ на різних родовищах відрізняється.

    Основним джерелом постачання скрапленого газу у світовому обсязі видобутку є природний газ, при цьому його видобуток за останнє десятиліття значно збільшився.

  • Ще близько 40% загального обсягу сировини для отримання LPG посідають нафтопереробні заводи. Вже під час первинних процесів, у верхній частині ректифікаційних колон LPG відокремлюється від сирої нафти. Потім під час вторинної переробки вилучаються додаткові обсяги. Усього з 1 тонни сирої нафти при переробці одержують 20-30 кг скрапленого газу (від 2 до 3%).

Насичені вуглеводні являють собою молекули, які складаються з атомів водню та вуглецю.

БУТАН C4H10

ПРОПАН C3H8

Ці вуглеводні (пропан та бутан) становлять основну частину скраплених нафтових газів. Перебуваючи в газоподібному стані, вони можуть бути легко зріджені при типових температурах і тисках, що робить їх легко транспортабельними.

Пружність пари пропану (С3Н8) дуже висока, навіть за значного зниження температури. При атмосферному тиску температура кипіння становить -42°C. У зимовий час балони можуть встановлюватися на вулиці, оскільки навіть у морозну погоду відбувається випаровування газу. У бутану (C4H10) температура кипіння набагато вища (-0,5°C), тому важливо, щоб при його використанні температура рідкої фази була вище нуля.

Основні властивості пропан-бутану

Пропан-бутан відрізняється високою теплотворною здатністю та простотою переходу з газоподібного стану в рідкий при нормальній температурі та досить низькому тиску. Таким чином, використовуючи скраплений газ, можна з невеликого обсягу одержати велику кількість енергії.

Фізико-хімічні характеристики:

  • Густина скрапленого газу залежить від температури (що вища температура, тим менша густина).

  • Октанове число скрапленого газу, пов'язане з детонаційною стійкістю, набагато вище за аналогічний показник бензинів, навіть найкращих марок, що дозволяє знизити витрати на паливо.

  • При згорянні вуглеводневий газ не утворює сажі, що відкладається на елементах обладнання.

  • Всередині балона або газгольдера створюється тиск, пропорційний тиску пари газу (при підвищенні температури він підвищується).

  • Високий коефіцієнт об'ємного розширення скрапленого газу вимагає неповного заповнення ємності (на 85%) для зберігання або транспортування.

  • 1л скрапленого газу при випаровуванні становить приблизно 250л газоподібного палива.

Дані характеристики пропан-бутану дозволяють використовувати LPG в різних цілях: як автомобільне паливо або паливо для печей і генераторів, для обігріву житлових або промислових приміщень, а також для забезпечення роботи обладнання на виробничих та сільськогосподарських підприємствах.

Переваги застосування пропан-бутану на підприємстві

Європейські експерти та споживачі дійшли висновку, що скраплений нафтовий газ є економічно вигідним паливом у порівнянні з будь-якими іншими джерелами енергії (природним газом, електроенергією, рідким або твердим паливом). З цієї причини пропан-бутан став найпопулярнішим енергоносієм у Європі.

Головними перевагами LPG є:

  • Економність. У порівнянні з дизельним паливом та електроенергією використання LPG більш економічно вигідне. У порівнянні з природним газом ціна LPG може бути нижчою до 50%.

  • Вигідні інвестиції. Вартість встановлення автономної системи газифікації (LPG) буде нижчою від вартості підключення до магістралі природного газу.

  • Незалежність від якості енергоносіїв (автономна газифікація дозволить не залежати від будь-яких обмежень).

  • Екологічність у порівнянні з дизпаливом, дровами або пелетами (LPG при згорянні не залишає гару та діоксинів на продуктах, наприклад, зерні).

  • Відмінно підходить як резервний енергоносій на підприємстві.

  • Виключається його розкрадання.

  • Ефективність (калорійність пропан-бутану втричі вища, ніж у природного газу, що дозволяє набагато швидше здійснювати нагрівання).

Головним і першочерговим завданням замовника, який встановлює автономну систему опалення, є правильний вибір компанії, що спеціалізується на наданні комплексних послуг у даній сфері.

 

Компанія Укравтономгаз бере на себе зобов'язання щодо вирішення будь-яких питань, пов'язаних з газифікацією об'єкта замовника

 

Компанія Укравтономгаз бере на себе зобов'язання щодо вирішення будь-яких питань, пов'язаних з газифікацією об'єкта замовника, включаючи розробку проектної документації, постачання газового обладнання, будівельно-монтажні роботи, погодження об'єкта будівництва з різними бюрократичними інстанціями, сервісне обслуговування, забезпечення безперебійної доставки скрапленого газу споживачу.

 

 

Сьогодні дуже актуальним є інтерв'ю від 29.09.2021 року директора стратегічного розвитку ТОВ "УКРАВТОНОМГАЗ" Дорофеєва Андрія Сергійовича надане паливному інтернет-ресурсу ENKORR про вартість 1 Гкал та окупність об‘єктів автономного газопостачання. "Опалення на LPG: шанс замислитися знову" На 2022 рік цифри дещо відрізняються, а от термін окупності систем автономного газопостачання зменшується.

Посилання на інтерв’ю: https://enkorr.ua/uk/columns/_otoplenie_na_lpg_shans_zadumatsya_snova/248026

 

 

Щоб проаналізувати та порівняти витрати на різні види палива для підприємства вам достатньо відвідати наш КАЛЬКУЛЯТОР ЕНЕРГОЕФЕКТИВНОСТІ. На калькуляторі ви можете змінювати потужність пальників (кВт*годину, ккал*годину) та ціни на енергоносії (пропан-бутан, природний газ, дизильне пальне, пелета).

Посилання на калькулятор: https://ukravtonomgaz.ua/calc/busines-heating

 

 

УКРАВТОНОМГАЗ В ЦИФРАХ
12
років
Успішної роботи
650
об’єктів
Змонтованих під ключ
80 000
куб.м
Сумарний об’єм газгольдерів
190 000
тонн
Створений ринок LPG в рік
НАМ ДОВІРЯЮТЬ
Віртуальний 3d тур об'єктів газопостачання
Натисніть play та подорожуйте самостійно
НОВИНИ
13 лютого, 17:39
80
«Зернові технології» – міжнародна агропромислова виставка, яка посідає головне місце серед спеціалізованих виставкових заходів України та спрямована…
24 січня, 17:31
153
Запрошуємо всіх відвідати стенд ТОВ УКРАВТОНОМГАЗ на міжнародній виставці ЗЕРНОВІ ТЕХНОЛОГІЇ 2024. Дана подія відбудеться 14 – 16 лютого 2024 в…
24 серпня, 9:49
130
Компанія УКРАВТОНОМГАЗ щиро вітає всіх з найважливішим святом для кожного українця -з Днем Незалежності України!      Ціна нашої свободи набула…
07 серпня, 10:47
1,030
Директор компанії ТОВ "Укравтономгаз" Черненко Віктор Миколайович розповідає про перевагу використання газових електрогенераторів на метані та пропан…
19 липня, 11:12
540
Все більше підприємств обирають пропан (LPG)  як альтернативу природному газу через нестабільність цін та загрозу відключень трубопровідного газу…
03 червня, 10:24
192
В ЄС пропонується та планується зменшення ставки податку на додану вартість (ПДВ) на скраплений вуглеводневий газ (LPG) до 5%. В Країнах…
10 травня, 17:17
229
BioLPG — це пропан, який виробляється з відновлюваної сировини, таких як рослинні відходи; його також називають відновлюваним пропаном і біопропаном…
07 травня, 20:07
394
Світова LPG Асоціація (WLPGA) підготувала презентацію про переваги використання синтетичного натурального газу (SNG) і звернулася до всіх учасників…
03 квітня, 18:15
140
30 березня 2023р. Європейською радою було прийнято постанову, яка продовжує строком на 1 рік добровільну мету держав, що входять до Європейського…
28 березня, 20:59
99
23 березня 2023 року Компанія ТОВ «Укравтономгаз» прийняла участь у  третій конференції циклу «Бізнес-трансформації на агроринку».   Конференція…
17 березня, 11:35
228
Шановні партнери!   Запрошуємо Вас відвідати конференцію БІЗНЕС-ТРАНСФОРМАЦІЇ НА АГРОРИНКУ   ЕНЕРГОНЕЗАЛЕЖНІСТЬ: НОВІ РИНКИ,  ІНВЕСТИЦІЇ.  Захід…
15 вересня, 18:18
4,105
В жовтні LPG збереже вартісну різницю 1 Гігакалорії в 2 рази з природним газом для промисловості. З початку вересня 2022 року оптові ціни на…
-
БЕЗКОШТОВНА ГАЗИФІКАЦІЯ
Обмеженій кількості клієнтів наша компанія надає обладнання і монтаж автономного газопостачання безкоштовно на умовах наших поставок газу. Якщо Ви хочете отримати комерційну пропозицію на монтаж автономного газопостачання, заповніть форму нижче.