- 2132
В Україні, незважаючи на наявність газотранспортної системи, здатної постачати природний газ практично у всі куточки нашої країни, все більше споживачів відмовляється від використання природного газу, віддаючи перевагу альтернативним джерелам енергії. Причиною таких відмов стали неодноразові підвищення тарифів на природний газ, постійні загрози зупинки транзиту газу через територію України, а потім і повномасштабна військова агресія Росії, яка раніше була основним постачальником цього виду палива.
На сьогоднішній день скраплений газ набув свого поширення як у промисловому секторі (металургійна галузь, різні виробничі підприємства), так і в аграрних господарствах (зерносушарки та ін. обладнання). Пропан-бутан в даний час обігріває безліч приміщень різного призначення. Така популярність скрапленого газу цілком зрозуміла, вона обґрунтована економічною вигодою.
Що таке природний газ?
Природний газ - горюча вибухонебезпечна речовина, яка не має кольору та запаху. Його хімічний склад є сумішшю вуглеводнів, основна маса з яких - це метан (понад 80%), решта - це гази: етан, пропан, бутан, водень, сірководень, вуглекислий газ, азот і гелій.
Перед поставкою споживачам у суміш природного газу додається одорант, що має яскраво виражений сильний запах. Ця добавка допомагає вчасно виявити витоку газу в місцях його зберігання, транспортування та використання, щоб не допускати його накопичення та вибуху.
Після видобутку та первинної обробки газ, вже як продукт, потрапляє на газовимірювальну станцію, де знаходиться вузол комерційного обліку. Там же регулюється якість палива та кількість метану у його складі. Далі газ вирушає до єдиної газової системи країни.
Станом на листопад 2004 року наша країна займала 33 місце у світі за кількістю підтверджених запасів цього ресурсу (561 мільярд кубічних метрів).
Плюси та мінуси природного газу
Якщо розглядати екологічну складову різних видів енергоресурсів, то природний газ вважається "найчистішим" з них і навіть отримав назву "зеленого палива".
-
За теплогенерацією він не поступається рідким або твердим видам палива і може використовуватися як енергетичне або технологічне паливо.
-
У порівнянні з ядерною енергією або термоядерним синтезом природний газ значно безпечніший.
-
Запаси природного газу мають обмежений ресурс, але поки що в природі їх є значна кількість, якої має вистачити на багато десятків років.
-
Оскільки природний газ вже давно визнаний основним джерелом енергії, газова інфраструктура добре розвинена та оптимізована.
Все це, безумовно, стосується переваг природного газу.
-
Транспортування та підключення монополізоване.
-
Узгодження у держустановах та будівництво займають дуже багато часу (не менш ніж півроку).
-
Будівництво газопроводу - досить витратний захід, до того ж, газова магістраль, куди йде підключення, має обмежену пропускну спроможність.
-
Невисока калорійність палива (7000–8000 ккал/м3).
-
Витрати з перевірки лічильників та ТО.
-
Необхідне добове планування споживання (все, що випадає з графіка, може мати вищу вартість).
-
Нестабільний тиск у магістралі та можливість відключення від мережі внаслідок політичних конфліктів чи аварій.
Що таке скраплений газ?
Скрапленим газом називають скраплений вуглеводневий газ СВГ (LPG), що складається головним чином з пропану та бутану, переважно у змішаному виді суміші. СВГ (LPG) знаходиться у звичайних умовах у газоподібному стані, але при зниженні температури та збільшенні тиску до певних значень стає рідким, що робить його зручним для зберігання та транспортування в балонах та цистернах. Також в деякій технічній літературі скраплений вуглеводневий газ (СВГ) можуть називати зрідженим нафтовим газом або зрідженим вуглеводневим газом (ЗВГ). Але найточніше і точне визначення на англійскій мові LPG - liquefied petroleum gas.
Вуглеводневий газ одержують при видобутку нафти (як супутній газ) або при її переробці на переробних комбінатах, а також на газових родовищах. Нафтовий газ складається з безлічі газів та домішок, серед яких варто виділити пропан і бутан, що легко змінюють свій агрегатний стан з газоподібного на рідкий. Їх перевагою також є "летючість", і, відповідно, простота використання.
Особливу цінність, як сировини для отримання скрапленого газу, представляють супутні нафтові гази, які утворюються при сепарації нафти. Нафта містить велику кількість розчинених вуглеводневих газів, і при її переробці на виході з сепаратора одержують суміш, у якій близько 30% становить пропан, 30 або 35% - бутан, та інше - бензин. З цієї причини пропан та бутан, необхідні для скрапленого газу, часто отримують на бензинових заводах.
Склад газів, одержуваних при деструктивній, термічній і термокаталітичній переробці нафти, має суттєві відмінності від природних супутніх нафтових газів (одержуваних при видобутку сирої нафти), а також від природних газів, що видобуваються в газових родовищах. Ці штучні нафтові гази містять у складі ненасичені олефінові вуглеводні – дуже важливу сировину, що використовується у різних процесах органічного синтезу.
Скраплений газ, його переваги та недоліки
У країнах Європи скраплений нафтовий газ є найпопулярнішим видом серед усіх енергоносіїв. На думку фахівців, обігрів внутрішніх приміщень різного призначення за допомогою пропан-бутану є найвигіднішим (порівняно з природним газом, електрообігрівом, а також обігрівом рідким або твердим паливом).
-
Економність. У порівнянні з дизельним паливом та електроенергією, використання LPG більш економічно вигідне. У порівнянні з природним газом, ціна LPG може бути нижчою до 25%.
-
Вигідні інвестиції. Вартість встановлення автономної системи газифікації (LPG) буде нижчою від вартості підключення до магістралі природного газу.
-
Незалежність від якості енергоносіїв (автономна газифікація дозволить не залежати від будь-яких обмежень).
-
Екологічність, у порівнянні з дизпаливом, дровами або пелетами (LPG при згорянні не залишає гару та діоксинів на продуктах, наприклад, зерні).
-
Відмінно підходить як резервний енергоносій на підприємстві.
-
Виключається розкрадання.
-
Швидке встановлення системи автономного газопостачання.
-
Ефективність (калорійність пропан-бутану втричі вища, ніж у природного газу, що дозволяє набагато швидше здійснювати нагрівання).
-
Зміна ціни палива в залежності від сезону.
-
Необхідність проходження погодження у дозвільних установах перед монтажем системи.
-
Потрібен контроль якості палива та планове ТО.
-
Ліцензія від ДФС.
-
Дотримання жорстких умов розміщення газгольдерів на підприємствах.
Що краще для підприємств: природний газ чи LPG?
До переваг використання скрапленого газу перед природним на підприємствах слід віднести: високу теплову ефективність, простоту застосування, низькі витрати на обслуговування, екологічність, просте та дешевше підключення (порівняно з природним газом), можливість підключення об'єктів, віддалених від централізованого газопостачання, мобільність, можливість використання системи як резервного енергоносія у разі аварій.
З цього можна дійти висновку, що впровадження систем автономної газифікації з використанням скрапленого газу підприємствами будь-яких масштабів - це вигідно і зручно.
Головним і першочерговим завданням замовника встановлення автономної системи опалення є правильний вибір компанії, що спеціалізується на наданні комплексних послуг у даній сфері.