- 1

Крім планових та аварійних відключень, викликаних недоліком генерації електроенергії та перевантаженнями, трапляються також відключення електропостачання через аварії на лініях у негоду або під час обслуговування мереж. Найкраще заздалегідь спланувати та підключити резервне джерело електроживлення, яке у потрібний момент забезпечить безперебійне вироблення електроенергії, незалежно від причини, що викликала її раптове відключення.

Дизельні генератори, їх переваги та недоліки
Споживачам доступні як стаціонарні, так і переносні дизельні генератори. Стаціонарні моделі мають рідинне охолодження, а переносні – повітряне (природне).
Дизельні двигуни внутрішнього згоряння відмінно витримують великі навантаження та можуть працювати дуже тривалий час. Їх часто використовують як постійні джерела енергії на відповідальних об'єктах різних галузей діяльності: бізнес, банківські, телекомунікаційні підприємства, будівництво, а також у приватних будинках і котеджах. Також можна зустріти такий тип генератора на знімальних або концертних майданчиках. Для простоти переміщення (при частих переїздах) встановлюють їх безпосередньо на причепах транспортних засобів. Дизель-генератори можуть виробляти до кількох мегават електроенергії.
Переваги:
-
Тривалий термін служби (в середньому – до 40 000 мотогодин).
-
Економічність використання палива (порівняно з бензиновими видами).
-
Можуть працювати у тривалому, або безперервному режимі.
Недоліки:
-
Підвищений рівень шуму під час роботи. Для мінімізації шумового ефекту іноді використовується шумозахисний кожух (капот), що дозволяє знизити шум на 20-25 дБ, або прилад встановлюється у спеціально призначених для цього вентильованих приміщеннях. Також можуть бути використані спеціальні металеві контейнери зі звукоізоляцією та вихідними трубами. Облаштування шумоізоляції, або придбання моделей із заводськими шумозахисними пристроями значно знижує шум, проте тягне за собою додаткові витрати.
-
Складнощі в роботі при низьких температурах (через особливості дизпалива). Для усунення цього недоліку рекомендується набувати моделей, в яких передбачено підігрів двигуна та паливної системи. Такий генератор легко запускатиметься в будь-яку погоду. У моделях малої потужності не передбачено функції обігріву, тому взимку їх бажано утримувати в теплому приміщенні. У порівнянні з бензиновими, вартість дизельних генераторів аналогічної потужності на 20-40% вища. Однак завдяки їхньому тривалому терміну служби ця різниця окупається.
Газові генератори можуть використовувати різні види палива (біогаз, природний, або скраплений газ). Найбільшої популярності на ринку набули моделі на скрапленому газі (пропан-бутані). Газові генератори можуть експлуатуватися як резервні джерела живлення для забезпечення споживачів електроенергією протягом 5 - 10 годин. Підключаються вони до газових балонів або основних систем газопостачання.

Переваги:
-
Оскільки газ на сьогоднішній день є найдешевшим видом палива (у порівнянні з бензином і дизелем), відповідно, вартість електроенергії, що виробляється газовим генератором, також є найнижчою, що, безумовно, можна віднести до головних переваг цього виду генераторів.
-
Довговічність в експлуатації, оскільки газ меншою мірою піддає зносу деталі агрегату, не викликає корозії.
-
Вимагає мінімального обслуговування.
-
Екологічна безпека.
-
Існують потужні моделі для виробничих потреб (найпотужніші з таких пристроїв працюють саме на газі).
Недоліки:
-
Більш жорсткі правила зберігання та транспортування, оскільки газ більш вибухонебезпечний, ніж інші види палива.
-
Перед підключенням газового генератора потрібно створити спеціальний проект та отримати дозволи. У деяких випадках вартість погоджень може обійтися дорожче за саму установку.
-
Приміщення, в яких планується експлуатація газової електростанції, потребують встановлення спеціальних датчиків витоку газу та витяжної вентиляції.

