- 2724
При проектуванні системи опалення приватного будинку важливо вибрати найбільш підходящий опалювальний котел, який може бути твердопаливним, газовим, електричним.
Котел, що працює на твердому паливі, досить економічний, так як пелети, дрова, торфобрикет коштують не дуже дорого, але неможливість автоматизації процесу, необхідність застосування фізичних зусиль при підготовці палива, завантаженні опалювального приладу і очищення його від сажі та золи в багатьох випадках роблять таке опалення неприйнятним.

Найбільш популярними на сьогоднішній день є газові і електрокотли, які мають свої переваги і недоліки. Принцип роботи будь-якого котла заснований на нагріванні теплоносія за рахунок використання енергії.
Існує величезна кількість моделей газових котлів, які можуть працювати як на метані, так і на зрідженому вуглеводневому газі. При виборі пристрою основними критеріями є:
- потужність;
- кількість контурів;
- вид корпусу;
- матеріал теплообмінника;
- місце для установки;
- наявність якісної автоматики, що забезпечує безпеку.
Газові котли бувають підвісними і підлоговими, двоконтурні агрегати можуть забезпечити додатково підготовку гарячої води. Зазвичай теплообмінники для них виготовляють з чавуну, нержавіючої сталі або міді.
Підлогові агрегати досить громіздкі, зазвичай їх встановлюють в окремих котелень. Навісний прилад має компактні розміри, але не може функціонувати без підключення до електрики, тому для заміського будинку більше підійде енергонезалежний котел з механічним управлінням. Такий агрегат буде справно працювати навіть при повному відключенні від електромережі.
Електрокотли бувають різного типу: ТеНові, індукційні, електродні. Ці пристрої також можуть ділитися на двоконтурні і одноконтурні, настінні і підлогові, можуть відрізнятися за потужністю і габаритами.


На цей рахунок існують різні думки. До переваг електрокотлів можна віднести невисоку вартість, простоту і зручність експлуатації, відсутність необхідності в утилізації продуктів згоряння. Для їх експлуатації не потрібно димар.
Невеликі габарити дозволяють встановлювати електричні котли в будь-якому приміщенні будинку або квартири, для їх установки не потрібно узгодження з будь-якими службами. До недоліків електричних котлів можна віднести високі витрати на електроенергію.
Перевагами газових котлів є економічність, можливість автоматизації, простота експлуатації. Газові опалювальні агрегати більш економічно вигідні. Навіть при високих тарифах на газ вартість опалення ними нижче, ніж при опаленні електрикою.
Але в деяких випадках альтернативу електрокотли підібрати складно, наприклад, якщо ваш будинок або дача знаходяться в місцях, віддалених від газових магістралей. Хоча і в цьому випадку альтернатива електрокотли є - використання скрапленого вуглеводневого газу, який поставляється і зберігається в балонах або газгольдерах. За допомогою газового котла, що працює на зрідженому вуглеводневому газі (пропан-бутан), щоб отримати повністю автономну систему опалення, незалежну від комунальних служб. Для переобладнання звичайного газового котла не потрібно великих витрат і зусиль, а газифікація приватного будинку, дачі або будь-якого іншого об'єкта не займе багато часу.