- 192
Побоювання трейдерів та експертів та нові надії на теплий зимовий сезон

На світовому газовому ринку – панічні настрої. Тиждень ознаменувався різким стрибком цін на нідерландському віртуальному хабі газу TTF. Рівень цін досяг максимуму за останні 7 місяців.
Головними причинами такого злету цін стали події останніх днів, що шокують:
- ізраїльська війна з Хамасом, внаслідок якої було зупинено видобуток газу на родовищі Tamar (Ізраїль);
- диверсія на газопроводі Balticconnector у Балтійському морі між Естонією та Фінляндією, внаслідок якої було пошкоджено газову інфраструктуру;
- оголошення працівниками заводів Chevron з виробництва зрідженого природного газу (LNG) в Австралії про початок страйків наступного тижня, що, ймовірно, спричинить обмеження експорту з країни.
Усі ці фактори в сукупності, безумовно, впливають на енергобезпеку Європи, що не може не турбувати. Друга зима в країнах Євросоюзу починається без основної частини газу, що транспортувалася раніше, до початку російської повномасштабної війни в Україні трубопроводами з росії. Дещо заспокоюють прогнози синоптиків, які обіцяють, що зима на континенті знову, як і минулого року, не буде суворою. Ймовірно це дозволить скоротити витрати палива. Проте вже найближчими днями наближається похолодання, і це вже зараз нагадує про те, що криза в енергетичному секторі все ще не завершена.
Про газове родовище Tamar
Tamar - місце видобутку газу, яке знаходиться на середземноморському шельфі Ізраїлю, поряд з материковою частиною країни і недалеко (24км) від м.Ашкелон, що розташоване зараз у зоні ракетних атак Хамасу. Видобуток здійснює компанія Chevron (Сполучені Штати), розробкою займається консорціум, у складі якого теж знаходиться Tamar Petroleum (Ізраїльська компанія), Mubadala Investment (ОАЕ), Isramco Negev 2 (Ізраїль спільно з США), Everest Infrastructures (США), Dor Gas Exploration (Ізраїль).
Понад 10 мільярдів кубометрів газу, видобутого у 2022р. на родовищі Тамар, були в основному експортовані в найближчі держави (Єгипет, Йорданію), які залежні від газу з Ізраїлю, проте пов'язані з терористичною організацією Хамас і підтримують публічно створення держави Палестини на місці де знаходиться сектор Газа.
Вплив палестино-ізраїльської кризи на світові ціни на паливному ринку
Імпортований Єгиптом газ із Ізраїлю частково витрачається на потреби країни, решта його потрапляє до Європи. Після повномасштабної агресії росії в Україні, російські газові поставки були значною мірою обмежені, що вплинуло на збільшення обсягів поставок до Європи з Ізраїлю. Але ізраїльська війна з Хамасом ускладнила диверсифікацію російських газових постачань, про що заявляє голова енергокорпорації Eni (Італія) Клаудіо Дескальці.
Компанією Chevron було не лише припинено видобування газу в родовищі Tamar, але також і припинено експорт трубопроводом EMG (Ізраїль-Єгипет), а потік з родовища Leviathan перенаправлений на інший трубопровід (FAJR), між Йорданією та Єгиптом.
Розташування газо- та нафтопроводів, Близький Схід


Після зупинки видобутку на Tamar, за свідченнями Дескальці, кількість постачань газу Ізраїля до Єгипту знизилася на 20%.
Потенційні наслідки, загроза подальших обмежень постачання газу до Європи викликають занепокоєння ринками
Хто ще впливає на розхитування ситуації
Іран здійснює цілеспрямовану інформатаку, що ще більше додає напруженості у енергетичній галузі. Так виданням Iran Press, підконтрольним режиму мулл, була поширена інформація про нібито наявну загрозу Катару цілком припинити постачання зрідженого природного газу до будь-яких країн світу, у тому випадку, якщо Ізраїль продовжуватиме бомбардування Газа. Однак офіційної інформації з Дохи про такий розвиток ситуації не надходило. Таким чином, заява про колапс з катарським LNG виявилася вкиданням, так як це не підтверджено жодними іншими джерелами.
Обсяги транзиту сирої нафти через Ормузьку протоку країнами (мільйонів барелів на добу)

Найбільше занепокоєння викликає те, що конфлікт між Хамасом та Ізраїлем може перерости у серйозне регіональне протистояння на Близькому Сході, куди будуть залучені й інші сусідні країни
Чому експерти вважають, що енергетична криза повертається
Якимось чином ризик того, що щось піде не так, значно перевершує реальність того, що все йде добре. Страх браку пропозиції та потенційного чергового стрибка цін переважає, навіть якщо запаси високі, а попит слабкий
Військові конфлікти лякають ринки. Потенційні перебої із постачанням на Близькому Сході можуть вплинути на потоки як у плані постачання, так і в плані обсягів
Енергетичний ландшафт Європи сповнений викликів. Геополітичні підводні течії посилюються, посилюючи вразливість Європи у сфері безпеки постачання
Однак на даний момент стан газового ринку вселяє значно більше оптимізму, ніж рік тому, і це хороша новина. Запаси газу досить високі, при тому, що промислові витрати стали значно нижчими. Натомість з'явилися нові імпортні потужності. Але напередодні зими будь-які катаклізми у глобальних газових постачаннях викликають шок на енергетичному ринку, тож криза в цій галузі ще далека від свого завершення.