- 322
Силовий трансформатор - прилад, який призначений для перетворення напруги змінного струму як у бік підвищення, так і в бік зниження. Принцип роботи силового трансформатора заснований на явищі електромагнітної індукції, при якому струм, що подається на первинну обмотку, генерує змінне магнітне поле, яке при проходженні через вторинну обмотку викликає в ній також електричний струм. Ставлення числа витків первинної обмотки до числа витків вторинної обмотки називається коефіцієнтом трансформації, який показує, у скільки разів зміниться вихідна напруга після зміни.
Силові трансформатори можуть використовуватися для зниження великих значень струмів високовольтних ліній до прийнятних параметрів для побутових електромереж.
Існують різні види перетворювачів змінного струму, серед яких: понижуючі, що підвищують, мережеві, силові, автомобільні та інші.
Конструкція силового трансформатора, крім обмотки і осердя, має також наступні елементи:
- охолоджувачі - найчастіше застосовується масляна система охолодження;
- регулятор напруги - пристрій, який дозволяє змінювати коефіцієнт трансформації;
- силові вводи, через які подається навантаження;
- індикатори температури;
- вологопоглиначі;
- системи захисту.
Надійні, ефективні, довговічні перетворювачі напруги використовуються в побуті і в різних галузях промисловості. Сучасна людина з працею може уявити собі життя без використання електрики, а значить, не обійтися і без використання електротрансформаторів.
Основними характеристиками силового трансформатора є: потужність, напруга обмоток, номінальний струм, напруга короткого замикання, струм холостого ходу, коефіцієнт трансформації. При виборі відповідного силового пристрою важливо врахувати всі характеристики, а також наявність захисту від різних пошкоджень і перевантажень.
Трансформатори можуть відрізнятися за системою охолодження і бути масляними або сухими. Сухі є більш сучасними і безпечними, так як при їх роботі не використовуються горючі рідини. Замість них застосовуються склотканина, композитні матеріали, епоксидка. Зважаючи на малу пожежонебезпеки такі трансформатори можна розміщувати поблизу від будівель.


Масляні прилади широко поширені, вони досить ефективні. Ціна масляного трансформатора нижче, ніж сухого, але з огляду на складність обслуговування, великі витрати при експлуатації, високий рівень шуму, досить великий ризик пожежонебезпеки варто подумати і зважити всі "за" і "проти", вибираючи пристрій певного типу.
Використання сучасних технологій і матеріалів при виробництві електротехнічних приладів і пристроїв дозволяє отримати виріб, яке працює з низьким рівнем шуму і з мінімальними втратами електроенергії. Ціна силового трансформатора залежить від його надійності, потужності, коефіцієнта трансформації, особливостей конструкції і від виробника.